החופש הזה – תעסוקה שהיא גם מהנה וגם מקפצה באנגלית

האם כל החופשות התכופות שנכפו עלינו לאחרונה חייבות לגרום לרגרסיה באנגלית אצל ילדינו? או אולי יש דרכים לנצל את החופשות, דוקא כדי להתקדם באנגלית?
אם אתם מההורים שהתקדמות הילדים באנגלית בכל מצב חשובה להם, כדאי לכם לקרוא את העצות הבאות בעיון!

אם פעם היה הכרחי שכל בת תדע לתפור, לסרוג ולרקום, לאפות לחם ולבשל, כדי שתוכל בהמשך לנהל את ביתה ביד רמה – הרי שבעידן המודרני קצת השתנו הדברים, ותפסו את מקומם כישורים חדשים. (טוב, לא הכל השתנה… לוותר על בישול וודאי לא הייתי ממליצה, ומי שלא יודעת לאפות כלל, הקלפים גם כן עלולים לשחק לרעתה…)

רובנו נודה שאחד הכישורים היותר נצרכים לאשה בימינו הוא שליטה בשפה האנגלית. היום נהיה קשה, אבל ממש קשה, להסתדר בלעדיו, ויעידו על כך כל אותן נשים שבצעירותן לא ממש למדו…

וכמו כישורים נוספים – להגעה לתוצאות טובות נדרש רצף ואימון. לכן, בתחום חשוב, לא נסתפק רק בשעות הלימוד בביה”ס, אלא ננסה לתת לו במת כבוד גם בחיי היומיום. הדברים נכונים במיוחד לתקופה האחרונה בה רבו ימי שבת התלמידים בבית, מימי הלימודים בעצמם, ובתחום האנגלית בפרט נוצר נתק. אז החופש הזה, תנו לבתכן מתנה! נצלו את המצב שנוצר לטובת חיזוק כישורי האנגלית!

בכתבה זו נשתדל לסקר את הדרכים השונות לשימור ושיפור האנגלית במהלך החופש, וכך נצוד שתי ציפורים במכה אחת –גם נְתַּחְזֵק ונחזק בס”ד את האנגלית של בנותינו, וגם נספק להן תעסוקה מהנה ומלמדת, בטוחה ובריאה, מבלי לצאת מהבית.

דברים שנוכל לעשות ללא עלות כלל

ספריית אנגלית 

אין כמו קריאת ספרים כדי לשמר ולשפר שפה! מחקרים מוכיחים זאת שוב ושוב, ומורות האנגלית יוכלו לאשר מהנסיון שזה נכון עד מאד. בדקו אם יש באזורכם ספריית אנגלית והרשמו!

– מה כדאי לקרוא? ספרים לא קשים, קלים יותר במעט מהרמה של התלמידה. חשוב שהקריאה תהיה מהנה ולא מכבידה, וכך הילדה תוכל להתמיד בקריאה.

– כמה כדאי לקרוא? האידיאלי ביותר הוא לקרוא כל יום. לא צריך הרבה זמן, גם 10-15 דקות ביום יחוללו פלאים! אם מדובר בילדה שקריאתה עדיין אינה רהוטה, חשוב שבתחילה אחד ההורים או מבוגר ישב וישמע אותה כדי לוודא שהקריאה נכונה ולא משתרשות טעויות.

זכרו! עדיף מעט בכל יום, או לפחות כמה פעמים בשבוע, מאשר הרבה קריאה לעתים רחוקות!

סיפור חינם 

אם אין באזורכם ספריית אנגלית פעילה, או שסתם בא לכם מתנה – הכנו במיוחד עבורכן כמה סיפורים בחינם, ברמות שונות. כל סיפור כולל רשימת אוצר מילים מתורגמת, תרגילי הבנה, וקובץ שמע להאזנה לסיפור!  כנסו לקטגוריית “מוצרים חינמיים” בתווית “אנגלית ליסודי” כדי לקבל את המתנות.

חברותא לדיבור 

בתכן תוכל לסכם עם חברה או קרובת משפחה על שיחה טלפונית פעמיים-שלש בשבוע, לעשר דקות של דיבור באנגלית. חשוב שיהיה לכך זמנים קבועים, וחשוב לזכור שאפשר לומר מה שרוצים, בלי כללים. העיקר – לדבר ולדבר כמה שיותר!

 

רעיונות לשיפור האנגלית בעלות נמוכה

חברותא ‘מקצועית’ לדיבור

אפשר לקבוע ‘חברותא’ עם מישהי בוגרת שדוברת אנגלית שפת אם, או אפילו בחורת סמינר שלומדת התמחות באנגלית, בתשלום קט. כך החברותא תוכל גם להעיר בעת הצורך, לכוון ולתת טיפים. בדרך כלל, כשיש מחויבוּת כספית זה עובד טוב יותר ומחזיק לאורך זמן!

רכישת ספרי קריאה מדורגים

כיום יש מגוון גדול של ספרים וספרונים המיועדים לתלמיד הישראלי הלומד אנגלית. יש יתרון בספרים אלו לעומת ספרים המיועדים לדוברי אנגלית כשפת-אם. ספרים שנכתבו ללומדי האנגלית מחולקים לרמות, עושים שימוש באוצר מילים בצורה מדורגת ומבוקרת, ולרוב גם כוללים מילון ותרגילי הבנה. קריאת ספרים מדורגים באנגלית באופן קבוע מחוללת פלאים בשיפור אוצר מילים, שטף הקריאה ובטחון העצמי בשימוש בשפה!

 

לחבילות ספרים שוות במיוחד ברמות שונות, הכוללות 3-4 ספרים וגם חוברת עבודה ותקליטור שמע בכל חבילה, לחצו כאן.

 

 

רעיונות להורים שרוצים להשקיע במיוחד

חוג קיץ באנגלית

כמעט בכל עיר ניתן כיום למצוא חוגי קיץ באנגלית. רבים מתוכם מתמקדים באנגלית מדוברת. זוהי אופציה מעולה לקפיצה באנגלית שכן יש מורה מנוסה שמדריכה ומכוונת, ובנוסף, כיון ששילמתם – המסגרת של יום ושעה תחייב אתכם לעמוד בדרישות ובלו”ז.

הבעיה השנה באופציה זו היא הקורונה. הרבה חוגים לא פעילים, ואולי גם לא נרצה לחשוף את ילדינו ולהוציאם מהבית. בדיוק בשל כך נוצרת בתקופה זו מהפכה בתחום הלמידה הדיגיטלית והמקוונת, ומתחילות לצוץ כל מיני אופציות חדשות ללמידה מהבית.

הנה משהו חדש, מרענן ומרתק ללמידה אידיאלית וכיפית מהבית –

קורס האזנה בן 12 שיעורים המבוסס על הסיפור האהוב “דורותי בארץ עוץ”

זהו קורס מדהים שבבסיסו עומד האזנה לעלילה הקלאסית האהובה בגירסה מעובדת ומתאימה.
בכל שיעור, התלמידה תאזין לפרק מרתק מתוך הסיפור – בבית שלה, בקצב שלה, כמה פעמים שתרצה, מתי שתרצה… והיא גם תעבוד על החומר בצורה מקיפה ומודרכת בעזרת חוברת פיזית שתקבל בדואר. החוברת כוללת: הכנה ועבודה על אוצר מילים | תרגילי הבנה על הנשמע | נושא דקדוקי הלקוח מתוך הסיפור | וכן אימון בכתיבה.

מתוך נסיון עבר של מורות רבות בשימוש בחומר זה בחוגים פרונטליים – התלמידות מתקדמות ומתחזקות משיעור לשיעור, בהנאה וברצון! בדקו והתרשמו!

ניתן גם להשיג גרסה מקוצרת של תכנית האזנה זו, וכן תכניות האזנה נוספות. בדקו כאן!

ולסיכום:

השנה, הילדה בבית, ואתן מנצלות את המצב לטובתה במקסימום.
תני לה מקפצה לאנגלית ונתת לה מתנה לחיים!

קריאה מועילה, מהנה ומעסיקה!!

תהלה גרין, מורה מנוסה להעשרה וקידום האנגלית ומוציאה לאור של חומרי העשרה באנגלית office@green-english.co.il

הכתבה פורסמה באתר “קול כבודה” ביולי 2020

1 מחשבה על “החופש הזה – תעסוקה שהיא גם מהנה וגם מקפצה באנגלית”

  1. Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that make the most significant changes. Thanks for sharing!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *